Před samotnou zamýšlenou výmalbou je potřeba pečlivě zvážit jakého výsledného efektu je třeba dosáhnout a k tomu je potřeba mít nějaké znalosti o samotných barvách. Pokud budeme experimentovat může to mít pravděpodobně za následek nepříjemné pocity ze zvolené barvy.

Při volbě barev záleží na typu místnosti, tzn. Kolik světla v místnosti je, jak je velká místnost, jestli je spojena kuchyně s obývákem, jestli jsou stropy nízké či vysoké a v neposlední řadě na povaze a stylu člověka, který bude místnosti obývat.

Základní rozdělení barev, které každý z nás vnímá, je rozdělení na teplé a chladné a světlé a tmavé.

Pokud chceme místnost zútulnit, zateplit a vytvořit domáckou atmosféru, tak rozhodně nepoužijeme barvy studené. Studené barvy jako je modrá nebo fialová nám navozuje pocit zimy a chladu. Tyto barvy působí mnohdy depresivně a zpomalují fyziologické procesy. Naopak teplé barvy nás podněcují k aktivitě a probouzejí v nás dobrou náladu.

Světlé studené barvy jsou barvy uklidňující jako světle fialová a nebo působí jemně a vzdušně, prostor získá dojem čistoty jako světle modrá.

Tmavé studené barvy jsou barvy elegantní, ale mohou působit až smutně.

Teplé světlé barvy nám zvyšují pocit tepla a navozují dobrou náladu např. žlutá, oranžová.

Tmavé teplé barvy jsou příjemné a útulné např. hnědá, tmavě červená.

Je potřeba u těchto barev zvážit velikost plochy, kterou touto barvou natřu, aby neudělali z pokoje ponurou kobku a necítil se v nich člověk depresivně.

Psychologie barev:


Žlutá:
povzbuzuje, osvobozuje, přináší uvolnění, pocit souladu, harmonie, působí vesele a otevřeně.


Oranžová:
je slavnostní, vyvolává pocit radosti, je spojena s představou slunce, tepla, bohatství.


Světle zelená:
působí přirozeně, ale někdy i jedovatě, je to barva chladu, vlhka, ticha, rostlin.


Tmavozelená:
uklidňuje a chrání, ale také omezuje, je přátelská, dává pocit bezpečí a naděje.


Tmavomodrá:
klidná, vážná až skličující, barva dálek, hloubky, rozjímání a smutku.


Světlemodrá:
působí přívětivě, vyvolává představu oblohy a vzduchu, ticha a touhy.

Červená: vzrušující, energická, prudká až náruživá, silná, mocná, spojená s představami ohně, krve, nebezpečí, lásky, hluku.


Purpur:
působí důstojně, hrdě, vznešeně, povzbudivě, je spojen s představou spravedlnosti a majestátu.


Fialová:
neklidná, znepokojivá, ,elancholická, tajemná, osobitá, náročná.


Světle fialová:
působí začarovaně, rozpolceně, slabošsky, je to barva magie, melancholie, opojení.


Hnědá:
střízlivá, mlčenlivá, solidní a vážná, realistická, spojená s představou jistoty a pořádku, domova, tradice, zdrženlivosti.


Šedá:
netečná, smutná, spojená s představou chudoby a pokory.


Bílá:
neurčitá, nejistá, spojená s představou nevinnosti a čistoty.


Černá:
barva vzdorného protestu, zlého tajemství, nicoty, smrti.

Jak sladit nábytek a stěny v interiéru?

Na začátku je třeba zvážit k čemu bude místnost sloužit. Volba vhodné barvy bývá někdy opravdu tvrdý oříšek. Barvy v ložnici, která slouží k odpočinku, proto mnoho lidí přistupují k odstínům barvy modré. Barvy v dětském pokoji by měly být výraznější a inspirativní, mnohdy se používají různé barevné malby postaviček či oživit pokoj samolepkami nebo bordurami s dětskými motivy.

Do kuchyně a obýváku se doporučují teplé barvy, které navozují pocit pohody.

Bílou barvu lze doporučit do šaten nebo místností, které jsou malé, a které místnost opticky zvětší.

Samozřejmě názorů a nápadů je mnoho, uvedené zásady mohou přispět k nerozhodnosti volby barev. Mnoho záleží i na nábytku v místnostech a mnoha doplňcích.

Pokud bude nábytek nebo podlahy v místnosti tmavé určitě by byla špatná volba použití tmavých barev.

 

Rozdělení vnitřních barev:

Barvy klihové obsahují škrobový klih. Jsou levnější a po určitém čase začnou pouštět a otírají se, klih se rozpadá. Jsou však propustné a dobře dýchají.

Disperzní barvy jsou velice dobře otěruvzdorné až omyvatelné. Také jsou paropropustné, což dříve používané latexové barvy nám stěnu trvale uzavřely. Jsou nejvíce používané.


Některé tipy při samotné výmalbě:

  • Než přikročíme k samotné výmalbě, je potřeba překrýt nábytek a všechna místa, které nechceme znečistit fólií, kterou upevníme páskou. Páskou přelepíme i vypínače a zásuvky, abychom si ušetřili následný úklid.
  • Malování bychom měli začínat od stropu, volba barvy pro strop by měla být světlá z důvodu optického zvýšení místnosti. Po výmalbě stropu přistupujeme ke stěnám a vždy bychom měli udělat najednou jednu stěnu a nepřerušovat malování v polovině, navazování by pak bylo znát.
  • Stěny se nejlépe malují válečkem a to dle volby barvy. Pokud budeme malovat tmavou barvu, je vhodné použít váleček s krátkým chlupem, aby se nám netvořily na stěně fleky a pokud budeme malovat bílou nebo světlou barvu naopak můžeme zvolit váleček s dlouhým chlupem, aby nám nasákl co nejvíce barvy a vyválcovali co největší plochu. Samozřejmě je nutné přejet válečkem po mřížce, ať se zbavíme nadbytečné barvy, která by mohla stékat. Malujeme vždy shora dolů a raději pomalu, aby barva nestříkala a nestékala zbytečně dolů.
  • Nevracejte se štětkou nebo válečkem do ještě vlhkého nátěru,   spodní nátěr by se mohl lehce navalit na válec nebo odchlípnout.
  • Zdi nechte vždy dostatečně vyschnout před dalším nátěrem
  • Pokud jsou stěny znečistěné je vhodné použít a očistit znečistěnou plochu rozpuštěným mazlavým mýdlem. Nanášíme větší malířskou štětkou. Jiným řešením je použití penetrace, která se používá ke zpevnění povrchu a ke sjednocení nasákavosti.
  • V případě trhlin ve stěnách je vhodné použít některý z pružných akrylátových tmelů, které jsou přetíratelné a tím , že jsou pružné znovu nepraskají.